Awards

Annual Awards Presentation 2017

The Wolverhampton City Netball league enjoyed another successful Presentation evening on Friday 16th June at the Pavillion, Wolverhampton.

Guest of Honour was Mr Tim Lorimer Vice-Chair Wolvehampton City Sports Advisory Council and Sue Lorimer.

Councillor Mak Singh and Satty Singh.

Again – well done on making it a super night – date for next year is Friday 22nd June 2018.

League and Competition trophies won during the Winter season as follows :

CHASETOWN A League Division 1 Winners

Non-Winners K-O Winners

SAPPHIRES League Division 1 Runners-up

SAM 4 League Division 2 Winners

SAM 3 League Division 2 Runners-up

Open Knock-Out Runners-up

STOURBRIDGE JETS BLACK League Division 3 Winners

LIBRA LEA NAVY League Division 3 Runners-up

STOURBRIDGE JETS BLUE

League Division 4 Winners Best League Goal Average

Handicap Tournament Winners Plate Knock-Out Winners

LUNES League Division 4 Runners-up

CHASETOWN B League Division 5 Winners

Plate Knock-Out Runners-up

PATTINGHAM BELLES League Division 5 Runners-up

WHITMORE T Handicap Tournament Runners-up

PHOENIX Open Knock-Out Winners

CRESCENT Non-Winners K-O Runners-up

PHOENIX SCORPIONS Plate Knock-Out Winners

WHITMORE Z Julio Knock-Out Runners-up

TOP SHOT WINNER Jane Langford Ladybirds

RUNNERS-UP Annette Kendrick Chasetown A

OPEN SHOOTING Cath Ward

ANNUAL AWARDS as voted by the League or Umpires were :

CHIC TEAM Pattingham Belles and Zimmers

SECRETARY OF THE YEAR Jackie Yeomans (Lucas)

NOVICE UMPIRE Emily Harris and Kayleigh Owen

UMPIRE Hannah Reed

PLAYER’S PLAYER – DIVISION ONE Sarah Magee (Chasetown A)

PLAYER’S PLAYER – DIVISION TWO Stefanie Walczak (Blaze) and Lucy Dunston (Eurostars)

PLAYER’S PLAYER – DIVISION THREE Lucy Kirwin (Stourbridge Jets Black)

PLAYER’S PLAYER – DIVISION FOUR Rachel Henden (Diamonds)

PLAYER’S PLAYER – DIVISION FIVE Sunita Goddard-Patel (Allsortz)

UNDER 16 PLAYER AWARD Taylor Lane (Chasetown B) Georgia Harris (Ice)

Kate William (Phoenix Scorpions) Sophie Biddulph (Sam 5)

SPORTSGIRL U21 Abigail Horton (Allsortz)

SPORTSWOMAN Gaynor Bishop (Crescent)

SPORTSMANSHIP TEAM Allsortz

UMPIRES UMPIRE AWARD Dot Davies and Brenda France

The DOWNES AWARD Whitmore T

THE IVY BALL MO GRIFFITHS LONG PLAYING AWARD Dawn Bowen (Crescent)

Melanie Campbell (Breezers) Margaret Massey (Zimmers)

Congratulations one and all !

Phoenix Scorpions
(Plate winners)2017

From Left : Becky Brookes, Laura Walker, Steph Wootton, Becky Saxon, Becky Tilt, Katie Williams, Imogen Mayo, Penny Whitlock, Georgina Maddenscorpions

Awards Presention 2013
(The winter tables for last season are attached if needed).

Photograph: Sapphets Division 1 Winners
From the left Linda Thomas (Celebrates her 60th birthday on Monday), daughter Nicola Watson, Lizzie Humphrey, Laura Green and Karen Duncan. For the third year running the Sports Girl Trophy has been won by a Sapphets player.

The Annual Wolverhampton City Netball League hosted its Annual Dinner Dance and Presentation Evening at Goodyears, The Pavilion, Stafford Road, Wolverham pton to celebrate the Winter League Winners/Runners up and individual awards. A thoroughly enjoyable evening was had by over 100 guests.

Pat Haden was Guest of Honour, former Education Manager for England Netball and ex South Staffs County and Regional Netball Player. Also in attendance were Michael Blackshaw (City’s Leisure Building Surveyor) and his wife. President Margaret Castle and daughter Ann were also in attendance.
The Awards were presented to the following recipients:

Chic Team Molineux Hornets

Secretary Mandy Smith (Phoenix)

Umpire Sheila Turley

Division 1 Players’Player Laura Green (Sapphets)

Division 2 Players’Player Bethune Matthews (Sam 2)

Division 3 Players’Player Kim Perry (Jupiter)

Division 4 Players’Player Jayne Walters (Thundercats)

Division 5 Players’Player Nicki Green (Molineux Scorpions)

Sportsgirl Laura Green (Sapphets)

Sportswoman Marie Heathcock (Molineux Hornets) Margaret Kennedy (Roldec)

Sportsteam Blaze
Umpires Umpire (Umpire voted by the Umpires) Lorraine Shail

Downes Award (Team voted by the Umpires) Phoenix and Roldec

The Ivy Ball and Maureen Griffiths Long Playing Award
Andrea Gittings (Crescent) Marie Gaye (Sam) Kim Smith (Lucas)present2013pres2013

 

 

 

Div. 1 Pts Pld Div. 2 Pts Pl Div. Pts Pld Div. 4Pts PldDiv. 5Pts Pld Sapphets 71 Sam 2 80 Jupiter 67 Mol Hornets 77 Whitmore A 78
Chasetown A 70 Whitmore Y 63 Whitmore T 60 Sam 4 75 RAF Cosford 65
Sam 1 69 Dolls 1 59 Fusion 60 Dolls 2 59 Blaze 62
Phoenix 56 Eurostars 50 Whitmore Z 58 Chase Ultra 44 Flygirls 59
Crescent 39 Penn Outsiders 48 Roldec 53 Chasetown B 39 Ice 54
Sam 3 38 Ladybirds 37 Whitmore J 44 Thundercats 34 Allsortz 31
Whitmore X 38 Static 34 Ch Comets 43 Chase 32 Mol Scorpions 27
Lucas 32 Wordsley St 29 Sedgley Sir 32 Breezers 32 Diamonds 21
Baileys 23 Amec Ladies 17 Mak 7 16 Sam 5 21 Zimmers 21